Özgül Fobi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Özgül Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Özgül fobi, özgül fobi alenen görülmekte olan nesne ve hallerden belirgin bir şekilde sürekli ve manasız korkulardır. Kişinin başına gelmiş olan bir kazada hayatının sonraki dönemlerinde özgül fobisi oluşmasına neden olabilmektedir. Fobinin bulunduğu nesne ile karşı karşıya gelindiği zaman kişi kendi kontrolünü kaybeder, paniğe kapılır ve bayılabilir. Kişi fobisi olan nesne ile karşı karşıya geldiğinde genellikle nesneden kaçarak uzaklaşma eğilimi gösterir. Uzmanların hastaya özgül fobi teşhisi koyabilmesi için hastada gözle görülebilir bir şekilde sıkıntı meydana gelmesi, mesleğinin gereklerini yerini getirememesi ya da hastanın toplumsal hareketlerini bozacak şekilde bir şiddete gereksinim vardır.

Özgül fobi çeşitleri
 • Durumsal tip özgül fobi
 • Doğal çevre tip özgül fobi
 • Kan-yara-enjeksiyon tip özgül fobi
 • Hayvan tip özgül fobi
 • Diğer tip özgül fobiler
Durumsal tip özgül fobi genel olarak çocuklarda ve gençlerde görülmektedir. Durumsal tip genel olarak kişide tünellerde, toplu taşıma araçlarında, asansöre binildiğinde, uçak ile seyahat edildiğinde, köprülerden geçerken ve araba kullanımı esnasında ortaya çıkmaktadır. Doğal çevre tip özgül fobi yükseltinin fazla olduğu yerlerde, su kenarlarında ve fırtınalı havalarda kendisini gösterir. Kan, yara ve enjeksiyon gibi tıbbi olaylar kişinin korkmasına yol açarak bayılmasına sebep olabilmektedir. Hayvan tip özgül fobi genel olarak çocukluk yaşlarında başlayan hayvan gördüğünde ortaya çıkan korkma duygusudur. Diğer tipler arasında nefes alamama, mide bulantısı ve kusma ile hastalık ortaya çıkması, gürültü ve yüksek ses ile çocukların masallarda anlatılan karakterlerden korkması gösterilebilir.

Özgül fobi neden olur?
 • Normal şartlar altında korku uyandırmayan bir nesnenin travmatik bir durum ile birleşmesi neticesinde ortaya çıkan korku
 • Kişinin fobisi olan nesne ile önceden kötü bir deneyim yaşamış olması
 • Kişinin etrafındaki kişilerin tepkilerinden etkilenerek korkmayı öğrenmesi
 • Kişinin karşı karşıya kalmış olduğu bir olayda kendisini kurban yerine koyması ve korkması
 • Kişinin kendisini korkutan nesneden uzaklaştığında tehlikeden ve korkulardan da uzaklaştığını hissetmesi
 • Kişinin tehlike olarak gördüğü nesneden dikkatinin ayıramaması
 • Geleneksel olarak insanların birtakım nesne veya durumlardan korkmaya yatkın olması
Fobi sahibi olan kişiler tehlike ile karşı karşıya kaldıklarında durumu olduğundan daha abartılı hale getirerek korkuyu daha yoğun ve daha ağır yaşarlar. Özgül fobinin tedavi edilmesi için uzmanlar tarafından en çok kullanılan yöntem yüzleştirme yöntemidir. Korkuya neden olan nesne ya da durumun gerçekte sanıldığı kadar tehlikeli olmadığı kişiye gösterilmeye çalışılmaktadır. Hastalar nesne ile bir anda yüzleştirilmezler. Yüzleştirme kademeli olarak hafif şiddetten ağır şiddetli olana doğru ilerler. Özgül fobi nedeniyle depresyon ve panik ataklar görülen hastalarda uzmanlar ilaç tedavisine başvurabilmektedir. Bu ilaç tedavisi sürecinde genellikle anti depresan ilaçlar ile tedavi uygulanır.

Özgül Fobi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fobi Nedir?

Fobi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karanlık Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Karanlık Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Fobi İlaçları Nelerdir?

Sosyal Fobi İlaçları Nelerdir?

Özgül Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Özgül Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Uçak Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Uçak Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Örümcek Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Örümcek Fobisi Belirtileri ve Tedavisi