Aurorix Sosyal Fobi Tedavisi
05 Temmuz 2024

Aurorix Sosyal Fobi Tedavisi

Aurorix ve Sosyal Fobi

Sosyal fobi, birçok kişinin yaşamdan soğumasına, sosyal ortamlardan kaçmasına ve var olan potansiyelini engellemesine sebep olan psikolojik bir rahatsızlıktır.

Genellikle tedaviye olumlu yanıt verir ve serotonin dengesizliği ile ilişkilidir. Sosyal fobi uzun süreli tedavi gerektirebilir. Psikoterapi seansları, hastaların olumsuz inançları ile yüzleşmelerini sağlamak amacıyla yapılır. Örneğin, sosyal ortamlarda başarısızlığın kaçınılmaz olduğu düşüncesi bu tür olumsuz inançlara bir örnektir. Sosyal fobinin temelinde bu tür inanışlar yatar.

Aurorix ve Sosyal Fobi Tedavisi

Aurorix, depresif sendromlar ve sosyal fobi tedavisinde etkili olan bir ilaçtır. Etken maddesi moklobemid olan bu ilaç, titanyum dioksit ve laktoz içerir. Bir film kaplı tablet içinde 300 mg moklobemid bulunur.

Bu ilacın düzenli ve uzun süreli kullanımda etkili olduğu bilinmektedir. İlacın kullanım süresi minimum 6 aydır. İlaç kesildiğinde sosyal fobi nüksedebilir. Bu durumda ilaç tedavisine iyileşme süreci tamamlanana kadar doktor kontrolünde devam edilmelidir. Sık sık ara verilmesi ve iyileşme sürecinin gözlemlenememesi durumunda hastalık kronikleşebilir. Bu yüzden Aurorix'in düzenli kullanımı oldukça önemlidir.

Aurorix'in Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Aurorix, diğer antidepresanlar gibi, şizofreni veya şizoafektif psikozlu depresif hastalarda kullanıldığında hastalığın derecesini artırabilir.
  • Aurorix, sosyal fobinin sebep olduğu olumsuzlukları ve bireyin sosyal ortamlarda yaşadığı sıkıntıları azaltır.
  • Hastada görülen bitkinlik, yaşama isteğinin kalmaması, konsantrasyon kaybı gibi semptomlar ilacın etkisiyle azalır.
  • İlaç mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır.
  • İlaç kullanılırken herhangi bir diyet gerektirmez.
  • Aurorix, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları ile etkileşime girebilir, bu nedenle bu ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
  • İlacın doz aşımı ölümcül olabilir. Uygun dozajın dışına çıkılmaması tavsiye edilir.

Ekstra Bilgiler

Sosyal fobi tedavisinde Aurorix'in yanı sıra, bilişsel davranışçı terapi (BDT) ve diğer psikoterapi yöntemleri de kullanılabilir. BDT, hastaların olumsuz düşünce kalıplarını ve inançlarını değiştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca, sosyal beceri eğitimi ve maruz bırakma terapisi de tedavi sürecinin önemli bir parçası olabilir.

Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz, yeterli uyku ve dengeli beslenme, sosyal fobi tedavisinde önemli rol oynar. Destek grupları ve sosyal etkinliklere katılım da hastaların sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Barbaros

14 Nisan 2024 Pazar

Sosyal ortamlarda kendimi ezik ve güvensiz hissediyorum. Neler yapmam gerekiyor?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kendinizi daha rahat hissetmek için ilk olarak küçük adımlarla sosyalleşmeye başlayabilirsiniz. Hobi edinmek ve ilgi alanlarınıza uygun gruplara katılmak özgüveninizi artırabilir. Ayrıca, beden dilinize ve duruşunuza dikkat ederek daha kendinden emin bir görüntü sergileyebilirsiniz. Kendinize zaman tanıyın ve olumlu yanlarınızı keşfetmeye çalışın. Gerekirse bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sosyal Fobi Psikoterapi

Sosyal Fobi Psikoterapi

Kuş Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Kuş Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Fobi Türleri Nelerdir?

Fobi Türleri Nelerdir?

Yalnızlık Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Yalnızlık Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Dar Alan Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Dar Alan Fobisi Belirtileri ve Tedavisi