İlaç Fobisi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İlaç Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

İlaç fobisi, Herkesin kendi iç dünyasında bu yaşamış olduğu birtakım kaygılar ve korkular bulunur. Fakat bu kaygı ve korkular kişilerin günlük hayatını olumsuz derecede etkiliyor ve kişileri rahatsız etme boyutunda ise ortada normal olmayan bir durumun varlığı söz konusudur. Normal olmayan bu tip durumlara hobi adı verilir. İlaç fobisi de bunlardan birisidir.

İlaç fobisi olan kişiler kesinlikle ilaç içmeyi reddeder ve ayrıca ilaç içerken boğazında kalmış bir his oluştuğundan yakınırlar. İlaç fobisi bulunan insanlar herhangi bir rahatsızlık sonucunda ilaç içtiklerini zaman aşırı derecede zorlanır rahatsız olur ve bu tip durumda hastaların ilaç tedavisini zaman içinde bırakmasına neden olur. Bu yüzden hastaların hem iyileşme süreci uzar hem de tedavisi pahalılaşır.

İlaç fobisi tedavi yöntemleri nelerdir?

Fobitedavilerinde genel olarak iki adet yöntem kullanılır. Bunlardan birisi ilaç tedavisi ile olan yöntemler, diğeri ise psikoterapi ile yapılan yöntemlerdir. EMDR tekniği, kişilerin yaşamış olduğu korku ve problemlerin, neden oluştuğu hakkında korkunun ana kaynağının bulunmasını sağlar. Oldukça hızlı ve kalıcı bir yöntemdir. Diğer yöntemler ise hastaların daha önceden az korktukları bir durum ile karşılaşmasının sağlar ilerleyen günler içerisinde bu durum arttırılır. Yani bir nevi kişiye yüzleştirme yöntemi uygulanır. Fobilerin tedavi yöntemlerinde ilaç tedavisinden daha çok psikoterapi ile yapılan yöntemler hastaların daha etkili sonuçlar almasını sağlar. Güvenilir ve özenli derecede yapılan psikoterapiler de tedavi kesilmiş olsa bile kişi iyileşmeye devam eder. Kişi artık mantıklı olarak düşünmeye başlamıştır ve eski alışkanlıklarını bu şeklide zaman içinde kaybolur. Bu yüzden ilaç fobisi yaşayan kişilerin bu konuda bilinçli olmaları ve bu konuda bir uzmandan yardım alması gerekir.

İlaç Fobisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Evlilik Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Evlilik Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Fobi İlaçları Nelerdir?

Sosyal Fobi İlaçları Nelerdir?

Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Yalnızlık Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Yalnızlık Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi