Dideral Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Dideral Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal fobi, kişinin kendisini herkesin yargıladığını, rezil olacağını düşünerek büyük utanç hissetmesine neden olan bir durumdur. Bu kişiler, başkalarının kendileri için akıl hastası olduğunu, kaçık olduğunu ya da aptal olduğunu düşünecekleri hakkında kaygı yaşarlar. Genellikle toplum içinde ellerinin ya da seslerinin titrediğini başkalarının hissedeceğinden korkarlar. Ellerinin titremesi başkaları tarafından hissedileceği korkusu ile yemek yemekten bile çekinirler. Sosyal fobi iki farklı şekilde görülür: yaygın tip ve bazı durumları kapsayan tip olarak. Sosyal fobinin insan yaşantısında görülme sıklığı %2-14 oranında olabilir. Bu hastalık oldukça sık rastlanan bir durumdur. Sosyal fobi erken dönemde, genellikle 10 veya 17 yaş arasında başlar. Ancak bazı araştırmalarda daha da erken dönemde başladığı görülebilmektedir. Kişi, içinde kaldığı ve kurtulamadığı durumların aslında anlamsız olduğunu bilir, ancak yine de bu durumdan kurtulamaz. Eğer gerçekten korkulacak bir olayın varlığı söz konusu ise bu sosyal fobi değildir. Bu gibi durumlarda öncelikle doktora gidilmeli ve uygun tedaviler uygulanmalıdır.

Dideral Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?
  • Yüzde kızarmaların meydana gelmesi
  • Birdenbire aşırı terleme
  • Kaslarda oluşan gerginlikler
  • Ağız kuruluğu, kalp çarpıntısı, nefes darlığının meydana gelmesi
  • Barsak sisteminde meydana gelen hastalıklar
  • Kendini güçsüz ve yetersiz hissetme

Dideral Sosyal Fobi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu gibi durumlarda doktorlar Dideral tedavisi verirler ancak bu ilaçlar muhakkak doktorlar tarafından verilip dozunun da onlar tarafından ayarlanması gerekmektedir. Dideral, sosyal fobi tedavisinde terleme ve titreme durumunda kullanılan bir ilaçtır. Dideral tedavisi sırasında bronşit, astım, alerjik rinit hastalıkları olanlar Dideral'i hemen kesmelidir. Parkinson hastalığı olanlar çok dikkatli olmalı ve doktorun tavsiyesi ile kullanmalıdır. Dideral tedavisi uygulanan kişilerde bulantı, kusma, sersemlik durumu, uyuklama hali, sürekli yorgunluk hissetme durumları yaşanabilir.

Psikoterapi ve İlaç Tedavisi

Dideral sosyal fobi tedavisinde kullanılır ancak ilaçtan önce psikoterapi yöntemi ile konuşarak ruhsal tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bazı durumlarda sadece bu tarz konuşmalar başarılı olur ve başka bir şeye gerek kalmaz. Bazı durumlarda ise Dideral gibi ilaçlar kullanılarak tedavi yöntemi uygulanır. Bu tarz hastalıklarda genellikle serotonin içeren ilaçlar kullanılır. İlaçlar kullanılırken belli bir zaman geçtikten sonra etkisini göstermeye başlar. Dideral sosyal fobi tedavi süresi genellikle 9 ya da 12 aydır.

Bilişsel ve Davranışsal Terapiler

Dideral sosyal fobi tedavisinde başka bir yöntem ise bilişsel ve davranışsal terapilerdir. Bu tedavide oluşan kaygı durumuna vücudun verdiği tepkiler bilinip bu davranışlara karşı tedbirler alınarak hastalıkla baş edilmesi amaçlanır. Davranışsal tedavi yönteminde ise hasta kaygı duyduğu, endişelendiği durumların üzerine giderek gevşeme eğitimi ve sosyal becerilerini ilerleterek hastalıkla baş ederler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sosyal Fobi Psikoterapi

Sosyal Fobi Psikoterapi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Delik Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Delik Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Kapalı Alan Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Kapalı Alan Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Evlilik Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Evlilik Korkusu Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Fobi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Fobi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Örümcek Fobisi Belirtileri ve Tedavisi

Örümcek Fobisi Belirtileri ve Tedavisi